НАЗАД      ДОМОЙ


 

РОЗУМІННЯ ПОШКОДЖЕНЬ СПИННОГО МОЗКУ

 

Королівська Університетська Лікарня

Саскатун, Саскачеван спільно з

Канадською Параплегічною Асоціацією (Саскачеван)

 

Переклад з англійської © Канадсько-українська реабілітаційна програма у Львові

Цю брошуру було написано такими членами персоналу Королівської Університетської лікарні у Саскатуні, Саскачеван, Канада, S7NOXO у співпраці з Канадською Параплегічною Асоціацією (Саскачеван):

ДжоАнн Борасса, фізіотерапевт

Керін Бачанан, соціальний працівник

Сандра Джібні-ЛонГ, фізіотерапевт

Даян МакКензі, працетерапевт

Ілюстрації Рассела Бейрона

Видавець:DEVELOPING MINDS

"Publishing & Consulting"

За додатковою інформацією та більшою кількістю примірників

"РОЗУМІННЯ ПОШКОДЖЕНЬ

СПИННОГО МОЗКУ"

просимо звертатись до:

Канадської Асоціації Параплегіків -

Canadian Paraplegic Association (Saskatchewan) Inc.

 

 

 

 

 

ПЕРЕДМОВА

Ця брошура розрахована в першу чергу на осіб з недавно пошкодженим спинним мозком.

Деякі її частини можуть стосуватись осіб, що мають пухлини спинного мозку, розсіяний склероз чи інше неврологічне захворювання, що вражає спинний мозок.

Просимо разом із своїм лікарем, медсестрою або терапевтом визначити, яка частина може стосуватися Вас.

Передбачається, що інформація з цієї брошури послужить загальним вступом до пошкоджень спинного мозку; але не планується, що вона власне стане описом того, як хтось повинен дбати про своє здоров'я. Королівська Університетська лікарня і Канадська Параплегічна Асоціація не дають жодних гарантій і не роблять репрезентацій стосовно цієї інформації. Кожна агенція або служба з охорони здоров'я, яка користується цим текстом, зобов'язана модернізувати і модифікувати цю інформацію, висвітлюючи сучасні способи лікування та дослідження.

Саскутун, Канада вересень 1993р.

 

 

 

 

ЩО ТАКЕ ПСМ І ЩО МЕНІ ПОТРІБНО ЗНАТИ?

Пошкодження спинного мозку - це одне з найбільш руйнівних пошкоджень, які можна перенести, залишаючись живим. З Вами могло трапитись, що Ви бігли вздовж краю плавального басейну, пірнули у мілководдя, а потім опинились долілиць, лежачи паралізованим, і намагаючись хоча б дихнути ... і все це за уламок секунди.

Ця брошура написана, щоби допомогти Вам зрозуміти, що трапилось з Вашим тілом за цей уламок секунди. Вона також пояснює, що діється з Вами, для Вас і довкола Вас, коли Вам надають першу допомогу і починається процес реабілітації. Реабілітація є процес відбудови нового, значимого і продуктивного життя. Спочатку лікарі й медсестри "кололи" Вас для стабілізації і запобігання дальшим ускладненням. Потім різні медики залучились допомагати, щоби Ваші можливості якомога зросли. Тепер ВИ дістаєте шанс, щоби краще зрозуміти, що і як вже з Вами зроблено, а також, що чекає попереду.

Ця брошура є загальним нарисом і стосується головним чином перших етапів, що наступають після пошкодження спинного мозку. Починайте ставити запитання. Це корисно, бо Ви потребуєте і хочете більшої інформації. Але ми забігаємо наперед ..... що ж таке пошкодження спинного мозку?

ПОШКОДЖЕННЯ СПИННОГО МОЗКУ

Пошкодження Спинного Мозку (ПСМ) є термін, що стосується будь-якого порушення спинного мозку. Це порушення може спричинити часткову або повну втрату функції нижче "рівня" (розташування) пошкодження.

ЯК МОЖЕ СТАТИСЬ ПОШКОДЖЕННЯ СПИННОГО МОЗКУ

Розрив спинного мозку може трапитись внаслідок травматичного нещасного випадку (напр. дорожня аварія) або через хворобу, що прогресує (напр. пухлина). Пошкодження спинного мозку може бути викликане

- стисканням (здавлюванням) спинного мозку із-за напухання або неправильного положення кісток

- розтяганням спинного мозку

- вогнепальними чи ножовими пораненнями

- внутрішніми хворобами (напр. пухлинами)

- ішемією (недостатнім кровопостачанням спинного мозку)

 

Якщо Ваш спинний мозок був пошкоджений під час травми, то у Вас може бути, але може і не бути, зламана кістка (хребець) на спині чи шиї. Можна зазнати пошкодження спинного мозку без перелому будь-якої кістки. Можна також зламати декілька хребців, але не пошкодити спинного мозку.

СПИННИЙ МОЗОК

Хребет пролягає від основи Вашого черепа до кінчика куприкової кістки (куприка). Він становить ланцюг з 32 кісткових кілець, що називаються хребцями. Є 7 хребців шиї (шийних), 12-у середній частині спини (грудних), 5-у нижній частині спини (поперекових), 5 з'єднаних разом, що утворюють крижі та приблизно 3 малих кістки, що формуютькуприкову кістку (див. Малюнок 1).

 

 Ці хребці укладені один на одного і утримуються разом міцними волокнистими зв'язками, що називаються лігаментами. Між кожним з 24-х хребців, за винятком двох перших, є міжхребцеві диски, роль яких полягає в пом'якшенні струсів у спині.

ЩО ТАКЕ ХРЕБЦІ?

Кожен хребець має кісткове тіло спереду і приєднані ззаду до нього кісткові ості (поперечні та остисті відростки). Якщо провести пальцем донизу серединою хребта, то відчуваються остисті відростки. У середині хребця є отвір, через який проходить спинний мозок. Коли хребці укладені один над одним, то між поперечними відростками є проміжок, що дозволяє існувати відгалуженням спинного мозку (нервовим корінцям). Ці нервові корінці відгалужуються, щоби підтримувати діяльність м'язів. Хребці призначені захищати спинний мозок і підтримувати вагу тіла (див. Малюнки 2А і 2В).

  

ЩО ТАКЕ СПИННИЙ МОЗОК?

Спинний мозок є частиною нервової системи (яка включає також Ваш головний мозок і периферійні нерви, що підходять до м'язів і шкіри). Сам спинний мозок має приблизно 45 см. (біля 18 дюймів) у довжину, і десь такої товщини, як один з Ваших пальців. Він м'який, гнучкий і має овальну форму.

Від спинного мозку відгалужуються нервові корінці (приблизно 30 пар), які виступають з обидвох боків спинного мозку до периферії (решти) тіла. Нервові корінці попарно відгалужуються від спинного мозку і виходять між хребцями (див. Малюнок 3).

 

 

ФУНКЦІЇ НЕРВІВ

Ці нерви пронумеровано відповідно до того, нижче яких хребців вони відходять. Нервові корінці підтримують діяльність м'язів і ділянок шкіри на різних рівнях. На кінці спинного мозку є довгі нерви, що виглядають як кінський хвіст (називаються "cauda equina").

Можна порівняти спинний мозок з основним електричним кабелем, який сполучає будинок (м'яз) з головною електростанцією (головним мозком). Якщо у будинках вздовж основного кабелю ввімкнуті світла, то електростанція одержує сигнал, щоб постачати енергію. Тоді електростанція посилає енергію по основному кабелю і до будинків (див. Малюнок 4).

  

Спинний мозок діє як кабель із дротів, який з'єднує периферійні нерви з головним мозком. Він проводить сигнали до головного мозку й від нього. Коли сигнали поступають у спинний мозок від шкіри або м'язів, то вони передаються вгору до головного мозку, де сигнали інтерпретуються. Сигнали від головного мозку посилаються вниз по спинному мозку і виходять назад до м'язів, щоби наказати їм рухатись чи залишатись у спокої. Від шкіри до головного мозку можуть надходити сигнали, які можуть бути інтерпретовані як жара, холод, біль і т. ін. (див. Малюнок 3).

ЩО ТАКЕ "УРАЖЕННЯ" СПИННОГО МОЗКУ?

Ви можете почути, що Ваше пошкодження визначається як "ураження" спинного мозку. "Ураження" є медичний термін, що означає "ненормальність". Щодо Вас, цей термін стосується місця порушення Вашого спинного мозку. Це не обов'язково означає, що Ваш спинний мозок був перетятий, хоча й таке могло трапитись. При пошкодженні спинного мозку цей основний кабель було перервано повністю або частково.

ЩО ТАКЕ "ПОВНЕ УРАЖЕННЯ"?

При повному ураженні відбувається цілковита втрата руху і відчуття (моторної і чутливої функції) нижче рівня пошкодження. Цілковито втрачається контроль за м'язами, діяльність яких підтримують нервові корінці нижче рівня ураження. В нашому прикладі з електростанцією, якщо основний електричний кабель перервано повністю, то жоден з будинків нижче цього рівня не зможе одержувати жодних сигналів з головної електростанції. Їх зв'язок з основним центром втрачено (див. Малюнок 5).

ЩО ТАКЕ "НЕПОВНЕ УРАЖЕННЯ"?

При неповному ураженні може зберегтися будь-яке поєднання нервових функцій. Ваші м'язові функції залежатимуть від того, які нервові волокна залишились неушкодженими. Ваша чутливість може зберегтися, погіршитись або втратитись. У цьому випадку основний кабель було б перервано, але залишилися б певні дроти, які ще проходять до деяких будинків, що нижче від рівня розриву (див. Малюнок 6).

 

У нашому випадку головний кабель електростанції можна відремонтувати. На жаль, при даному теперішньому стані медичних знань "дроти" або нерви не можна відновити до їх вихідного функціонування.

ЩО ОЗНАЧАЄ "РІВЕНЬ ПОШКОДЖЕННЯ"?

Можливо, Ви чули, як медперсонал довкола Вас говорить про Ваш "неврологічний рівень". Термін "рівень" стосується найнижчого функціонуючого нервового корінця, що виходить з Вашого спинного мозку. Переважно існує буква з цифрою, що вживається для позначення Вашого "рівня". Буква вказує ділянку, де нервовий корінець виходить зі спинного мозку, а цифра вказує на конкретний нерв у цій ділянці. Наприклад, рівень С6 означає, що останній функціонуючий нервовий корінець є 6-м шийним "С" (цервікальним) нервовим корінцем. Крім того, Ви маєте всі нервові корінці вище цього рівня (від СІ до С5). Розрив на певному рівні означає, що всі нервові корінці нижче цього рівня і властиві їм функції відсутні або пригнічені. Нервові корінці над пошкодженням загалом продовжують діяти.

Дехто виявляє, що його неврологічний рівень змінюється протягом декількох днів після поступання до лікарні. Це назагал спричинене опуханням довкола спинного мозку, особливо при травматичних пошкодженнях. В міру того, як опухання спадає (протягом 7-10 днів), дехто може відчути покращання своєї здатності рухатись і/або відчувати. Можна також мати рівень, що визначається двома нервовими корінцями, напр. С5-6. Це вказує, щоу Вас працює більшість м'язів С5 і деякі м'язи рівня С6 (див. Малюнок 1).

Ваш "рівень" стосується рівня рухливості, а не Вашого рівня чутливості. Ваш рівень чутливості часто може бути нижчим, ніж рівень рухливості. Це спричинене різним характером "проводки" між рухливими (моторними) та чутливими нервами.

ЩО ТАКЕ ПАРАПЛЕГІЯ?

Параплегія є результат ураження спинного мозку нижче рівня нервових корінців, що підтримують діяльність Ваших рук (див. Малюнок 1). Знов-таки, ураження може бути повним або неповним залежно від рухливості й чутливості. Назагал, відбувається втрата рухливості й чутливості в області живота та в ногах, а також труднощі з контролюванням сечового міхура й кишківника.

ЩО ТАКЕ ТЕТРАПЛЕГЇЯ?

Тетраплегія є результат ураження спинного мозку на рівні або вище рівня нервових корінців, що підтримують діяльність рук, тобто в ділянці хребців шиї (див. Малюнок 1). Нижче цього рівня чутливість і рухливість відсутні або ненормальні.

Назагал, при тетраплегії відбувається обмеження користування руками на додаток до тих самих вад, що й при параплегії. При тетраплегії користування руками може бути обмеженим або відсутнім. Ураження можуть бути повними чи неповними в сенсі руху й чутливості.

ЩО ТАКЕ "ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ ПОТЕНЦІАЛ"?

Знання рівня Вашого пошкодження інформує про Вашу рухливість і чутливість. Ці відомості дають медикові загальне уявлення про діяльність, яку Ви здатні виконувати. За час Вашого перебування у лікарні лікарі й персонал медсестер будуть навчати Вас, як добитись найбільшого вжитку Ваших працюючихм'язів. Ви навчитеся по-новому здійснювати стару діяльність. Більшість хворих, навіть із повними ураженнями, продовжують вдосконалювати свою здатність діяти самостійно. Вони це роблять, продовжуючи зміцнювати працюючі м'язи і навчаючись краще їх застосовувати.

З бігом часу дехто виявляє, що набуває більшого контролю за деякими зі своїх м'язів. Це звичайно трапляється у людей з неповним ураженням. Часом тяжко з певністю встановити, наскільки "неповним" є "неповне ураження", а отже яким буде одужання у сенсі як рухливості, так і чутливості.

Від відвідувачів Ви могли почути розповіді про те, як хтось із їхніх друзів чи сусідів з пошкодженим спинним мозком "пошив у дурні" медперсонал тим, що він урешті-решт зміг ходити. Багато з цих розповідей перебільшені або навіть цілковито перекручені та майже завжди стосуються людей з неповними ураженнями.

Обговорюйте з персоналом Ваше пошкодження і вони постараються відповісти на Ваші запитання наскільки можливо чесно і повно. Якщо Ви приголомшені надмірною деталізацією або надто великою кількістю інформації, скажіть про це персоналові.

ФУНКЦІОНАлЬНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ДлЯ РІВНЯ ПСМ

Подальший опис функціональних результатів є лише схемою різних рівнів пошкодження. Він корисний для накреслення цілей у Вашому лікуванні. На Вашу потенційну самостійність після пошкодження спинного мозку можуть вплинути:

ПОВСЯКДЕННА ЖИТТЄДІЯЛЬНІСТЬ (ПЖД)

Запам'ятайте, що наведене нижче служить лише схемою і не має на меті обмежувати Ваш потенціал або творчу здатність. Існує величезна різниця між людьми, навіть між тими, хто має подібні пошкодження. Ваш Працетерапевт (ПТ) стане першою особою, з якою Ви стикатиметесь щодо Ваших функціональних можливостей, вибору і відпочинкових інтересів. Коли Ви станете готовими досліджувати можливості вибору та інтереси Вашої спільноти, тоді цінні засоби надасть також Реабілітаційний Порадник з Канадської Параплегічної Асоціації (КПА).

 

Рівень пошкодження:

Повсякденна Життєва Діяльність (ПЖД):

Заняття:

Відпочинок:

ШИЙНИЙ

(цервікальний)

СІ-3:

Повна несамостійність.

Самостійне пересування в інвалідному візку, застосовуючи спеціальний

інвалідний візок з електродвигуном.

Адміністративні (використовуючи спеціальне обладнання). Подальша освіта.

Групи за особливими

інтересами

Деякі настільні ігри.

Багато з цих людей не виживають довше початкових етапів. Ті, хто таки вижив, переважно потребують вентилятора, щоби дихати, а у догляді за їх фізичними потребами повністю залежні від інших.

С4:

Повна несамостійність.

Можливе самостійне пересування в інвалідному візку, застосовуючи

спеціальний інвалідний візок з електродвигуном.

Адміністративні (використовуючи спеціальне обладнання). Подальша освіта.

Настільні ігри. Групи за особливими інтересами.

С5:

Самостійне харчування, чищення зубів, миття обличчя.

Самостійне пересування в інвалідному візку, застосовуючи спеціальний інвалідний візок з електродвигуном.

Самостійне пересування в інвалідному візку на близькі відстані.

Адміністративні/ духовні. Подальша освіта.

Заняття спортом на інвалідному візку. Настільні ігри. Групи за особливими інтересами.

С6:

Самостійне харчування, догляд, одягання верхньої частини тіла (допомога для нижньої частини тіла), керування транспортом з ручним управлінням, пересування на інвалідному візку. Можливе самостійне виконання деяких пересувань.

Адміністративні/ духовні. Подальша освіта.

Заняття спортом на інвалідному візку, як наприклад, їзда, регбі і т.п Групи за спеціальними інтересами.

С7:

Можлива повна самостійність (одягання, харчування, догляд, гігієна). Самостійне керування машиною з ручним управлінням. Рух у інвалідному візку; деякі самостійні пересування; перекочування і сідання.

Будь-яка робота, яка можлива на інвалідному візку і не вимагає великої сили в пальцях. Подальша освіта.

Заняття спортом на інвалідному візку, як наприклад, баскетбол, модифікований теніс, регбі, їзда, перегони і т.п. Групи за спеціальними інтересами.

*УВАГА: для досягнення більшої самостійності С5, С6 і С7 МОЖУТЬ використовувати допоміжне обладнання.

Від С8 до ТІ:

Повна самостійність у ПЖД. Самостійність при більшості пересувань. Самостійний рух у ліжку (перекочування, сідання). Самостійне керування транспортом з ручним управлінням, легке домашнє господарювання.

Будь-які види роботи, які можливі в інвалідному візку, що не потребують підіймання предметів.

Всі види спорту на інвалідному візку. Групи за особливими інтересами.

ГРУДНИЙ

(торакальний)

Т2-Т6:

Повна самостійність у ПЖД. Самостійний рух у інвалідному візку;

легке домашнє господарювання; керування транспортом з ручним управлінням; пересування.

Будь-яка робота, яка можлива в інвалідному візку. Здатність піднімати деякі легкі предмети з сидячого положення.

Усі види спорту на інвалідному візку. Групи за особливими інтересами.

T7-L2:

Повна самостійність у ПЖД.

Самостійний рух в інвалідному візку; домашнє господарювання (у добре спланованому довкіллі); виходи на короткі прогулянки з довгими фіксаторами на ногах і підтримуванням попід руки.

Будь-яка робота, що можлива в інвалідному візку.

Всі види спорту на інвалідному візку. Групи за особливими інтересами.

ПОПЕРЕКОВИЙ

(люмбарний)

L3-L4:

Повна самостійність у ПЖД. Ходіння з фіксаторами на кісточках (лодижках), милицями і колінними фіксаторами; деяке обмеження при вставанні з сидячого положення; інвалідний візок годиться для економії енергії та більшої ефективності.

Будь-яка доступна робоча обстановка (на інвалідному візку або милицях), за винятком діяльності, що потребує доброї рівноваги.

Мінімальні обмеження при використанні інвалідного візка.

КРИЖОВИЙ (сакральний)

L5-S3:

Самостійність. Для ходіння може знадобитись деяка фіксація колін.

Будь-яка робота, що не вимагає доброї рівноваги.

Мінімальні обмеження, що залежать від контролювання нижньої частини гомілки.

 

Зараз, коли Ви одержали деяку загальну інформацію про довготривалий характер пошкодження спинного мозку, давайте прослідкуємо за всім спочатку. Нам треба з'ясувати, що сталося і що ще станеться з Вами.

(Це стосується людей, які страждають від травматичних пошкоджень)

Після того, як санітари знерухоміли Ваш хребет на місці нещасного випадку, напевне швидка допомога доставила Вас до Кімнати Негайної Допомоги найближчої лікарні або відразу до Відділення Негайної Допомоги лікарні зі спеціальним персоналом і засобами для лікування пошкодження спинного мозку. У Відділенні Негайної Допомоги також було обстежено загальний стан Вашого здоров'я, включно з переломами інших кісток або внутрішніми пошкодженнями.

ПРОЦЕДУРИ У КІМНАТІ НЕГАЙНОЇ ДОПОМОГИ

Щоб обстежити кістки Вашого хребта, лікар міг обмацувати або проводити пальцями по Вашій шиї або спині. Переважно це дуже болісно, супроводжується сильним м'язовим спазмом навколо ділянки перелому або зміщення. При підозрі розриву лікар, мабуть, призначив рентген. Це дозволило йому/ їй побачити, чи сталося порушення і де саме. Іноді зображення, одержане за допомогою звичайного рентгену не дає достатньої інформації. У такому випадку лікар мав би призначити томограму. Це особливий вид рентгену, що чіткіше показує кістки Вашого хребта. лікар також оцінював силу Ваших м'язів і перевіряв Вашу чутливість і рефлекси. Це обстеження дає можливість оцінити будь-яке порушення спинного мозку. Коли лікар закінчив обстежувати Вас, було прийняте рішення, як лікувати Ваше пошкодження.

 

ЯК БУДЕ ПРОХОДИТИ ЛІКУВАННЯ МОГО ПОШКОДЖЕННЯ?

Якщо пошкоджена Ваша шия, то її треба утримувати нерухомо, щоби кістки зрослись у правильному положенні. Є декілька способів, щоби це зробити. Ваш лікар обговорить це з Вами і вирішить, як найкраще провести лікування.

ЩО ТАКЕ ВИТЯГАННЯ?

1) Витягання наголовним обручем:

Цей метод застосовується при декількох типах переломів.

лікар заморожує шкіру на Вашому черепі і приладнує наголовний обруч з трьома гвинтами довкола Вашого черепа. Наголовник під'єднується до системи блоків і тягарців.

Тягарці забезпечують витягання, утримуючи Вашу шию правильно напростованою. Величина тягара, який використовується, залежить від типу і рівня перелому. Після того, як поставлено тягар, робиться рентген, щоб побачити, чи хребет добре напростований.

Залежно від того, як гоїться Ваша шия, Вам може доведеться залишатись на витяганні у ліжку від шести до дванадцяти тижнів. У деяких випадках декому дозволяється вставати раніше, одягнувши корсет з наголовним обручем (див. Малюнок 11).

2) Щипці Гарднера-Уеллса:

Щоб здійснити витягання, при деяких порушеннях застосовується особливий його вид, що називається Щипці Гарднера-Уеллса. Шкіра на кожній скроні заморожується і щипці вводяться всередину черепа. Наголовник (див. Малюнок 7) далі з'єднується з системою блоків і тягарців (див. Малюнок 8). Потім тягарці застосовуються за тією ж схемою, що й при витяганні наголовним обручем.

 

 

 

 

 

 

 

Залежно від того, як загоюється Ваша шия. Вам може доведеться залишатись у ліжку від шести до дванадцяти тижнів.

ОПЕРАТИВНЕ ВТРУЧАННЯ ЯК МЕТОД ЛІКУВАННЯ

3) Оперативне втручання:

Є деякі випадки, коли лікар може вирішити, що оперативне втручання є найкращим вибором, щоби стабілізувати Ваш хребет.

А. Затискання Спинного Мозку:

Оперативне втручання може здійснюватись на основі негайної допомоги, якщо, наприклад, сталось перетискання спинного мозку частинками кістки. Нерідко це спричинене уламчастим переломом з розходженням уламків (див. Малюнок 9), що часто трапляється при пошкодженнях спинного мозку під час нещасних випадків при пірнанні.

 

При переломі цього типу Вам потрібно бути на витяганні переважно протягом 6-12 тижнів після оперативного втручання. Можливо, доведеться зробити пересадку кістки, якщо хребці роздроблено на багато уламків.

Б. Порушення Зв'язок:

При порушенні або розриві зв'язок, які утримують хребет у напростованому стані, два хребці можуть зчепитись між собою в неправильному положенні. Це класифікується як "запирання суглобової поверхні" (див. Малюнок 10).

 

У більшості випадків лікарі спочатку намагатимуться "розімкнути" кістки шляхом витягання. Якщо це не дає результатів, то для напростування в правильне положення може знадобитись оперативне втручання.

Після оперативного втручання такого типу, Вас можуть утримувати на витяганні протягом кількох днів перед тим, як дозволять підніматись. Від шести до дванадцяти тижнів Вам потрібно буде носити якогось типу фіксатор або комір.

Комір нагадуватиме Вам, щоб прямо тримати шию; фіксатор фактично обмежує рух. Різні фіксатори дозволяють на різний ступінь рухливості. (Ці коміри та фіксатори обговорюються у наступних розділах). Комір чи фіксатор також допомагає зменшити біль і спазми м'язів у Вашій шиї й плечах.

В. Нестабільні переломи

Певні типи переломів дуже нестабільні і, поміщені на витягання, назагал погано загоюються. Такі переломи переважно потребують хірургічного лікування для їх стабілізації. Найчастіше це включає стягування дротом або пересадку кісток.

Знову ж, після оперативного втручання такого типу Вас можуть утримувати на витяганні ще декілька днів, а потім дозволити підніматись. Вам доведеться носити спеціальний комір або фіксатор від шести до дванадцяти тижнів, щоб нагадувати Вам не рухати шиєю або фактично обмежити рухливість.

Г. Переломи, що тяжко загоюються

Після перебування на витяжці протягом кількох тижнів, кістки іноді на рентгені все-таки виявляють ознаки невідповідного загоювання. Оскільки перелом сам не загоюється, може виникнути необхідність здійснити оперативне втручання, щоб зробити хребет стабільнішим (див. "В" вище).

Д. Пухлини Спинного Мозку/Поганий Кровообіг:

Якщо Ваш спинний мозок порушений пухлиною, то часто застосовується оперативне втручання, щоб усунути пухлину і звільнитись від тиску на Ваш спинний мозок. Поганий кровообіг (кровопостачання) теж може порушити Ваш спинний мозок. Ці захворювання лікуються різними способами; обговоріть їх з Вашим лікарем.

Після операції Вам, як правило, відразу дозволять рухатись. Залежно від місця, ступеню і типу оперативного втручання, Вам, можливо, треба буде носити один з фіксаторів чи комірів, згаданих нижче.

МЕТОДИ СТАБІЛІЗАЦІЇ

4) Корсет з наголовним обручем:

Ті, хто раніше перебували на витяганні з наголовним обручем, переважно носять корсет з наголовним обручем, коли їм вперше допомагають вставати з ліжка. Інших же, зі стабільнішими переломами, можуть помістити в корсет з наголовним обручем невдовзі після пошкодження без будь-якої потреби у витяганні з наголовним обручем. Обруч-наголовник з 4-ма гвинтами залишається прикріпленим до черепа, а потім до наголовника 4-ма висхідними стержнями прикріплюється пластмасовий корсет (див. Малюнок 11). Для зручності корсет вистелений овечою шкірою.

 

Після того, як накладено корсет, робиться рентген, щоби впевнитись, що Ваш хребет залишається добре напростованим. Цей тип фіксатора дозволяє здійснювати лише дуже незначний рух у верхній частині хребта, що уможливлює продовження загоювання, коли розпочинається Ваша реабілітація. Декого поміщають у корсет з наголовним обручем відразу ж після пошкодження, а інших - після операції, щоб стабілізувати іх хребет. Вам потрібно буде носити корсет, як правило, протягом 6-12 тижнів.

5) Фіксатор СОМІ:

"СОМІ" значить "Stemal-Occipital-Mandibular Immobilization" (тобто Груднинно-Потилично-Нижньощелепне Знерухомлення", що означає, що фіксатор підтримує Вашу грудну клітку, підборіддя і тильну частину черепа (див. Малюнок 12). Це допомагає тримати прямо Вашу шию і дозволяє проходити загоюванню.

Цей тип фіксатора найчастіше вживається при:

(1) стабільних п

 

ереломах у шийній ділянці хребта;

(2) після стабілізації за допомогою операції;

(3) після загоєння кісток у процесі витягання.

Фіксатор СОМІ переважно носять протягом 6-12 тижнів.

6) Фіксатор Джуїтта:

Фіксатор Джуїтта переважно одягають довкола тулуба, щоб знерухомити нестабільну грудну або поперекову ділянки хребта (див. Малюнок 13).

Ця нестабільність може бути спричинена переломом або може виникнути після оперативного втручання для видалення пухлини чи згустку крові. Фіксатори Джуїтта треба носити переважно від шести до дванадцяти тижнів.

 

7) Філадельфійський Комір:

Філадельфійський комір використовується для опори і стабілізації шиї (див. Малюнок 14).

Він може вживатись після операції або після загоювання перелому при витяганні або у фіксаторі. Цей комір переважно потрібно носити протягом 6-12 тижнів, щоб забезпечити повне загоєння зламаного хребця чи хребців.

8) Бостонський Накладний Фіксатор:

Бостонський накладний фіксатор можна вдягати довкола тулуба для знерухомлення нестабільної грудної або поперекової ділянки хребта (див. Малюнок 15).

 

Ця нестабільність може бути спричинена переломом або виникнути після операції для видалення пухлини чи згустку крові. Бостонський накладний комір переважно потрібно носити від шести до дванадцяти тижнів.

ПІКЛУВАННЯ ПРО ВАШУ ШКІРУ

ДЛЯ ЧОГО ТУРБУВАТИСЬ ПІКЛУВАННЯМ ПРО ШКІРУ?

У нормальному стані під час лежання або сидіння ми постійно змінюємо своє положення, навіть коли спимо! Ми змінюємо його, щоб позбутися притискання нашої шкіри і щоб зберігати зручний стан. Ми робимо так, навіть не усвідомлюючи цього.

Якщо після ПСМ Ви недостатньо часто змінюєте своє положення, то Ваша шкіра стає защемленою або стиснутою між Вашими кістками і поверхнею, на якій Ви лежите або сидите. Тому вона не одержує відповідного кровопостачання. Коли кровопостачання зменшується, шкіра стає почервонілою і врешті-решт відмирає. Це відмирання шкіри називається "пролежень" або "декубітус".

Вам завжди треба буде приділяти особливу увагу Вашій шкірі, щоб уникнути розвитку пролежнів. Це зумовлене тим, що Ви можете мати труднощі у русі, а також тим, що Ваша чутливість може бути неадекватною, повідомляючи, коли Ви потребуєте змінити Ваше положення, щоб уникнути відмирання шкіри.

Деякі ділянки, де кістки є ближче до поверхні, імовірніше зазнають притискання. Ці ділянки називаються "точками притискання". Ось деякі основні точки притискання:

 

 

ЗАПОБІЖНІ ЗАХОДИ

Поки Ви нерухомо лежите в ліжку, медсестри й санітарки здійснюватимуть деякі запобі

 

жні заходи, щоб уникнути відмирання шкіри.

- обстеження своєї шкіри щодо стиснутих місць

- уникання опіків і обморожень

- вибір одягу, що сприяє здоровому стану шкіри

- захист шкіри від синяків і ударів

 

 

НАСКІЛЬКИ СЕРЙОЗНИМИ Є ПРОЛЕЖНІ?

ПОПЕРЕДЖЕННЯ пролежнів є найкращим і найпростішим лікуванням. Якщо не піклуватись пролежнями, вони можуть бути дуже серйозними.

Вони мажуть ставати дуже обширними і зазнати зараження, а також можуть потребувати навіть хірургічного втручання і пересадки шкіри. Для цього може знадобитись додаткове перебування в лікарні від тижнів до місяців.

Деякі пролежні можуть навіть ставати загрозливими для життя, бо можуть привести до сепсису, чи зараження Вашої крові. Тому важко переоцінити важливість піклування про Вашу шкіру.

ПІКЛУВАННЯ СЕЧОВИМ МІХУРЕМ

У нормальному стані ми можемо відчути, коли сечовий міхур наповнений і здатні випорожнити його (випустити сечу) у відповідний час.

Якщо Ваш сечовий міхур паралізовано при ПСМ, то Ви не можете відчувати, коли він наповнений, ані не спроможні випускати сечу так, як раніше. Однак, Ви, можливо, навчитесь "розпізнавати" тілесні відчуття, які повідомляють Вам, коли сечовий міхур наповнений.

Коли Ви вперше поступили до лікарні, то до Вашого сечового міхура мав би бути введений Катетер Фолея. Це трубка, яка відводить сечу з Вашого сечового міхура і набирає її в мішечок. Катетер цього типу назагал вживається у початковий період після поступлення.

Як тільки у Вас буде знято катетер Фолея, з Вами буде розпочато курс переривчастої катетеризації. Для більшості хворих це є найкраща форма довготермінового лікування. Воно передбачає, що медсестра або санітарка кілька, разів на день вводить трубку до Вашого сечового міхура, щоби спорожнити його. Переривчаста катетеризація переважно проводиться що чотири години. Залежно від обставин, дехто може потребувати катетеризації лише кожних шість годин. Те, скільки разів проводиться переривчаста катетеризація, різниться у різних осіб. -

Під час Вашого перебування в лікарні Ви або Ваші родичі назагал навчитесь робити переривчасту катетеризацію.

ПІКЛУВАННЯ ПРО КИШКІВНИК

Після ПСМ Ви, можливо, не будете здатні спорожнити кишківник за власною волею. Це спричинене порушенням нервових шляхів, що контролюють Ваш кишківник. З Вами буде розпочато курс догляду за кишківником, що може включати багату на клітковину і рідину дієту, а також проносні засоби, щоб уникнути запорів. Це робиться, щоби запобігти неприємностям і щоби впевнитись, що Ваш кишківник випорожнюється своєчасно.

Коли медсестра або санітарка допомагає Вам випорожнити свій кишківник, Вас покладуть на бік, для зручності підклавши подушку під Ваш "задок". У пряму кишку Вам введуть супозиторій. Медсестра або санітарка можуть також "працювати пальцями", щоби відпружити Ваші кишкові м'язи і підсилити рух кишок. Ваш кишківник буде випорожнюватись таким способом що два дні. Як тільки Ви зможете на якийсь час сідати, після введення супозиторію Вас помістять на горшок. Спочатку Ви можете зазнати збентеження від кількох неприємних випадків. Весь медперсонал усвідомлює, що це звичайно трапляється при виробленні режиму діяльності кишківника,і знає, що Ви, очевидно, все самоусвідомлюєте.

Коли Вас переводять до Реабілітаційної Палати, Вас навчать ще дечого про піклування про кишківник. Назагал, кишківник можна тренувати, щоби спорожнювати регулярно і в зручний час. Режим Вашого кишківника буде оцінено і приведено у близьку відповідність до Ваших попередніх звичок щодо кишківника. Як сильно Вам потрібно допомагати при піклуванні про кишківник, залежить від рівня Вашого ПСМ. Ви, напевно, навчитеся, як "розпізнавати" тілесні відчуття, які повідомляють Вас, коли Ваш кишківник потребує випорожнення.

 

ХАРЧУВАННЯ ПРИ ПОШКОДЖЕННІ СПИННОГО МОЗКУ

Коли Ви вперше поступили до лікарні. Вас могли поставити на довенне живлення або живлення за допомогою спеціальної трубки, щоби забезпечити харчування. Потім Вас поставили на спеціальну дієту, багату на білок та калорії, щоб допомогти Вашому тілу загоїти пошкоджені тканини. Ця дієта також багата на клітковину, щоб допомогти регулярно працювати Вашому кишківнику.

Ви можете бути спроможними або неспроможними самостійно харчуватися, залежно від того, володієте Ви руками чи ні. Якщо Ви неспроможні самостійно харчуватися, то медсестра або санітарка допоможуть Вам. Якщо у Вас труднощі у володінні руками, то Ваш працетерапевт забезпечить Вас спеціальним пристроєм, що називається "Універсальна Манжета", а також спеціальним начинням. Ця манжета дозволяє Вам прикріпляти начиння до Ваших рук, щоби їсти самостійно. Більшості людей тяжко їсти, лежачи в ліжку. Для Вас, напевно, виявиться легше харчуватися, як тільки Ви знову зможете сідати.

Для людей з пошкодженням спинного мозку важливо підтримувати ідеальну вагу. Надмірна вага може утруднити обертання і пересування. Недостатня вага може призвести до відставання кісткових поверхонь, що створює найкращі умови для розвитку пролежнів. Найкращим способом підтримання Вами ідеальної ваги є вживання добре збалансованої дієти, як це накреслено у "Канадській Інструкції з Харчування" ("Canada's Food Guide"), a також ретельне слідкування за своєю вагою. Упевніться, що Ваш щоденний раціон включає:

 

ПІКЛУВАННЯ ПРО ГРУДНУ КЛІТКУ

ПІКЛУВАННЯ ПРО ГРУДНУ КЛІТКУ ПРИ "ВИСОКОМУ" ПОШКОДЖЕННІ СПИННОГО МОЗКУ

Дихання вимагає узгодженої дії багатьох різних м'язів. Діяльність цих м'язів підтримується різними рівнями спинного мозку. Параліч будь-якого з цих м'язів може привести до зростання труднощів у диханні та кашлянні. Це особливо підтверджується, якщо рівень ПСМ є вищим за С5. Хворі з рівнем понад С5 мають спаралізовані основні дихальні м'язи і часто потребують допомоги, щоб дихати. Ця допомога здійснюється апаратом, що називається "вентилятор". Вентилятор набирає повітря до Ваших легень і випускає його з них, щоб забезпечити потреби в кисні. Тривалість часу, проведеного при вентиляторі залежить від рівня ПСМ і від інших ускладнень. Більшість хворих можна позбавляти вентилятора, тоді, як незначна кількість інших потребує вентиляції лише вночі. Ця невелика кількість хворих з дуже високими пошкодженнями, які пережили початкові етапи, ймовірно будуть потребувати постійної допомоги вентилятора.

ЩО ТАКЕ ТРАХЕОСТОМІЯ?

Іноді хворі, у яких в легенях зібралося багато слизу, потребують операції (трахеостомії), щоб зробити невеликий отвір спереду шиї всередину трахеї. Потім через отвір вводиться трахеостомічна ("трахейна") трубка. Ця трубка забезпечує безпосередніший доступ до легень і дозволяє медсестрі або лікареві легше висмоктувати слиз. У більшості хворих "трахейну" трубку потім можна зняти (переважно за кілька тижнів) і отвір зможе загоїтись. Однак, хворі, які потребують постійного застосування вентилятора, також постійно потребують "трахейної" трубки.

Після проведення трахеостомії хворий спочатку не може говорити. Це переважно пов'язане з, грубо кажучи, перекриванням отвору трубки, що уможливлює проходження мови. Цьому невеликому числу хворих з постійною трубкою може бути остаточно поставлено "розмовну трахею", яка дозволяє видавати звук без налагодження трубки.

ПІКЛУВАННЯ ПРО ГРУДНУ КЛІТКУ

ПРИ "НИЖНІХ" ПОШКОДЖЕННЯХ СПИННОГО МОЗКУ

Якщо у Вас є пошкодження між рівнями С5 і ТІ 2, то ймовірно у Вас спаралізовано деякі з м'язів, що беруть участь у диханні. Через брак контролю за м'язами Ви можете мати труднощі при глибокому вдиханні та відкашлюванні флегми, особливо протягом перших кількох тижнів після поступлення.

Часто фізіотерапевт з дихання подає Вам дихальні вправи для зміцнення тих дихальних м'язів, які непошкоджені або лише частково паралізовані. Вас навчать ефективніше прокашлюватись. Ви можете виявити, що Ваш кашель є слабким, і що Ви не можете придати йому сили. Персонал допоможе Вам прокашлятись, виконуючи "поштовхи в живіт". На Ваш живіт нижче ребер кладуть руку і роблять поштовх всередину й догори, а Ви одночасно намагаєтесь кашляти. Цьому типові "допоміжного кашляння" можна навчити Ваших родичів, щоб вони могли допомагати Вам. Є також багато інших типів "допоміжного кашлю", яких Вас можна навчити виконувати самому.

ЧОМУ МОЇ НОГИ РУХАЯТЬСЯ ПОЗА МОЇМ КОНТРОлЕМ? Ваші м'язи й шкіра все ще мають нерви, які проводять сигнали до Вашого спинного мозку, але ці сигнали не поступають до Вашого головного мозку для інтерпретації. У свою чергу, сигнали можуть передаватися до іншого нерву у Вашому спинному мозку, який відходить назад до м'язу. Внаслідок цього може виникнути спастичність і/або м'язові спазми. Спастичність є ненормальне посиленням м'язового напруження, яке може траплятись після порушення спинного і/або головного мозку. М'язові спазми - це мимовільні рухи, які можуть бути викликані такими речами як повертання, чийсь дотик, або наповнення сечового міхура чи кишківника.

Пригадайте приклад з електростанцією. Будинок все-ще під'єднаний до основного кабелю і можна передавати сигнали туди й назад до кабелю. Різниця полягає в тому, що жодні сигнали не надсилаються до головної електростанції; тому головна електростанція нездатна контролювати те, що основний кабель надсилає до будинку. М'язові спазми теж спричинені інакшим чином, ніж описано в цьому прикладі.

ЗБЕНТЕЖЕННЯ

Вам ніколи раніше не доводилось лежати у ліжку в незвичній Обстежувальній Палаті, не маючи змоги рухатись і відчувати своє тіло таким чином, як раніше. Що гірше, медсестри й санітарки будять Вас що дві години цілодобово, щоби перевернути Вас. (Це якщо Ви взагалі зуміли заснути!) Ви можете приймати знеболюючі ліки, можете мати труднощі з диханням, а також у палаті можуть перебувати збентежені пацієнти, які розмовляють або навіть кричать вночі. Немає нічого дивного, якщо у цьому становищі Ви можете тимчасово відчути себе трохи зніяковілими, особливо, коли Ви вперше прокинулися. Ви можете викрикати у сні або можете мати труднощі, згадуючи, чи Вам щось приснилося, чи це дійсно відбувалося. Ви не божеволієте. Однак, потрібно повідомити Вашу медсестру, якщо Ви маєте такі труднощі. Ці турботи з легкою дезорієнтацією переважно минають через кількаднів, коли Ви проводите дні й ночі, а Ваш мозок аналізує це інакше довкілля та інакші тілесні відчуття.

ЧОМУ ВИ ПЕРЕБУВАЄТЕ НА ВИТЯГАННІ?

 

 

Під час Вашої реабілітації займатися Вами будуть фізіотерапевти і працетерапевти.

Якщо Ваша шия потребує поміщення на витягання, щоби загоїтися, то Вам звичайно потрібно буде провести у ліжку 6-12 тижнів. За цей час Вас оглянуть фізіотерапевт і працетерапевт.

ПТ навчить Вас і Вашу родину, як накладати шини. Вони накладаються і знімаються на особливі періоди часу щоби:

(1) запобігати пошкодженню шкіри Ваших рук;

(2) підтримувати м'язи і зв'язки у найкращому положенні для тенодезного тренування;

(3) підтримувати Ваш загальний зручний стан.

Реабілітація є тяжкою працею. Ви можете розпочати Ваше перебування в лікарні, примирившись з крахом надій, нудьгою і повною несамостійністю під час витягання. Ймовірно, Ви рахуєте дні до часу, коли зможете піднятися. Всі кажуть Вам, що з цього часу Ваша реабілітація піде по-справжньому. Ви можете сподіватися, що завдяки вправам до Вас повернеться здатність рухатися, або що через тиждень Ви станете таким же сильним, як і спортсмени на інвалідних візках.

Натомість, коли Ви звикнете підніматись, можливо. Вам тимчасово доведеться боротись з нудотою і/або відчуттям слабкості. Може здатись, що так буде завжди, перед тим, як Ви відчуєте якийсь прогрес. На жаль, перший етап реабілітації проходить повільно, навіть, коли Ви наполегливо і тяжко працюєте.

Коли я почну підніматись?

Коли Ваш лікар вирішить, що Ваш хребет добре загоївся, настане час Вам піднятися. Тоді Вас буде поміщено у нового типу комір або фіксатор, як наприклад, корсет з наголовним обручем, фіксатор СОМІ, фіксатор Джуїтта, бостонський фіксатор або філадельфійський комір. Тип пристрою, у який Вас помістять залежить від рівня і типу Вашого пошкодження. Ймовірно, Вам доведеться носити Ваш новий комір або фіксатор від шести до дванадцяти місяців.

ЧИМ СПРИЧИНЯЄТЬСЯ ЗАПАМОРОЧЕННЯ?

Чому сідання забирає час?

Процес сідання Ви розпочнете дуже поступово. Спочатку медсестра підніме на декілька градусів частину ліжка, яка в головах. Від цього Ви можете відчути слабкість. Це звичайний наслідок ПСМ, але його можна подолати. Таке почуття "слабкості" з'являється тому, що Ваш кров'яний тиск своєчасно, як раніше, не пристосовується до зміни положення від лежання до сидіння. Це трапляється, по-перше, через те, що Ви тривалий час нерухомо лежали, а по-друге, через те, що Ваша кров завдяки силі тяжіння намагається "відтікати" в ноги та живіт. Перед Вашим ПСМ м'язи ніг і живота напружувались і допомагали "витискати" кров назад до серця. Тепер, якщо ці м'язи спаралізовані, така витискальна здатність втрачена і під силою тяжіння кров прямує вниз.

Щоб звести до мінімуму вплив земного тяжіння, лікар, медсестра або санітарка одягнуть еластичні панчохи на Ваші ноги і еластичний бандаж навколо Вашого живота. Це допоможе запобігти падінню Вашого тиску. лікар буде також стежити за Вашим тиском під час того, як Ви будете підійматись. Якщо Ви почуєтеся слабо або Ваш кров'яний тиск занадто впаде, то Вашу голову опустять, аж поки тиск не нормалізується.

Якщо Ви відчуваєте запаморочення, то можна зробити кілька речей, щоби Вам стало краще. Зробіть кілька повільних глибоких вдихів або виконайте якісь вправи руками. Це може допомогти підняти Ваш кров'яний тиск. Хворі зі спастичністю в ногах можуть мати одну перевагу, коли вони вперше піднімаються. Їхні спазми можуть допомагати витискати кров назад по кровоносній системі і зупинити її відтік до ніг.

Що таке Обертальний Стіл і Відкидне Крісло?

Коли Ви вперше вчитеся сідати. Ваш лікар застосує обертальний стіл і/або відкидне крісло.

Обертальний стіл - це спеціальне ліжко, що може лежати горизонтально або ж обертатися в стояче положення (див. Малюнок 16).

Вас прикріплюють до стола ременями за груди, стегна й коліна. Стіл повільно перехиляють, дозволяючи Вашому кров'яному тиску пристосуватись до кожного нового положення. З нижнього боку стола є шкала, котра показує лікареві, під яким кутом Ви перебуваєте.

Коли Ви вперше піднімаєтесь, можна також застосовувати відкидне крісло. Це крісло має регульовану спинку, що дозволяє перевести Вас з лежачого положення у сидяче (див. Малюнок 17).

Коли під час лікування Ви почнете підніматись, медсестри й санітарки будуть на якийсь час піднімати Вас у відкидному кріслі, щоби допомогти Вам збільшити свою витривалість при сидінні. Спочатку Ви, можливо, будете здатні витримувати підняте положення лише протягом коротких періодів. Це нормально. Врешті-решт Ви зможете сидіти протягом тривалого часу.

 

Коли мене переведуть до Реабілітаційної Палати?

Як тільки Ви змогли рівно сідати у кріслі, а ліжко стало придатним для Вас, настає час перевести Вас до Реабілітаційної палати. Якщо ліжко зараз ще не придатне для Вас, то Ваші фізіотерапевт та працетерапевт продовжать працювати з Вами аж до часу Вашого переміщення. Вони почнуть навчати Вас таких складніших дій як перекочування, утримання рівноваги і пересування. Реабілітація стане як стимулом, так і нагородою.

Пошкодження спинного мозку має на людину неймовірний вплив. Фізичні зміни і струси, очевидно, відіб'ються на Вашому навчанні, роботі, захопленнях, фінансах, а також на тому, як Вас сприймають родичі та друзі. І що важливіше, це відіб'ється на тому, як Ви самі себе сприймаєте.

Всі люди при стресі поводяться своєрідно. Після пошкодження спинного мозку Ви також поводитесь своєрідно і немає якогось чарівного заклинання, що могло б все щасливо залагодити. Хтось може намагатися казати, що Ви повинні бути сердиті, потім пригнічені або що Ви повинні "відмовлятися" перед тим, як сердитесь. Ще більше ускладнюючи справу, вони можуть сподіватись, що Ви все це відчуватимете в правильному порядку і в "правильному" часі, щоби "сприйняти" те, що з Вами трапилось. Однак, все це не правда ...

Так, очевидно, бувають випадки, коли Ви почуваєте безпомічність, переляк і самотність або таке приголомшення від неповноцінності, що не можете повірити, що це постійно. Ви можете сердитись на лікарів, медиків або медсестер лише за те, що вони здатні ходити, або можете бути настільки пригніченими своїм поступом, що бажали б краще померти під час нещасного випадку. Це лише деякі з тих нормальних, здорових реакцій, які можуть переживати хворі.

Щодо "сприйняття", то ми порадили б здоровішу, реалістичнішу особисту мету. "Сприйняття" пошкодження спинного мозку звучить так, ніби воно нічого не значить, або, що "все гаразд", що воно так сталось, або, що Ви ніколи цим не перейматиметесь. Воно таки значить, Ви на таке не заслужили і не "все гаразд". Пристосування є значно здоровіша мета, ніж "сприйняття". Пристосування означає докладання зусиль, щоби найкраще дати собі раду у поганому становищі. Добре пристосована людина з пошкодженим або непошкодженим спинним мозком, все-таки може мати нещасливий день або дні, коли здається, що "вже занадто".

Ставлення хворих до обговорення їх відчуттів є дуже різне. Ви маєте деякий вибір щодо того, з килі, коли і наскільки обговорювати Ваші відчуття. Є медперсонал, який має додаткові навички і досвід, бажаючи допомогти Вам класифікувати свої почуття. Іноді хворі виявляють, що їх настрій тимчасово настільки відбивається на їх здатності їсти й спати, що вони почуваються ще гірше. Якщо таке трапляється з Вами, Вам можуть приписати деякі ліки, що частково можуть допомогти Вам "повернутись до норми".

ПІДТРИМКА РІВНОЦІННИМИ

Є ще один важливий доступний для Вас засіб. Канадська Параплегічна Асоціація має Програму Підтримки Рівноцінними. До цієї програми входять люди з пошкодженнями спинного мозку, які були відібрані, а потім практикувались як добровільні порадники. Ви можете забажати зустрітись з кимось з них відразу. Ви можете захотіти почекати, аж поки закінчите перебування на витяганні і Ви самі будете у інвалідному візку, або ж Ви можете схотіти почекати, поки Вас помістять до Реабілітаційної Палати. Важливо, що саме Ви вирішуєте, коли і чи взагалі коли-небудь Ви відчуєте себе готовими зустрітись з добровільним порадником, який має пошкоджений спинний мозок - повідомте лише свого соціального працівника або працетерапевта і вони негайно зроблять запит.

СЕКСУАЛЬНІСТЬ

Всі ми є сексуальні людські істоти - але ми різнимося у тому, як ми проявляємо нашу сексуальність - коли, з ким і як ми ставимося до цього. У декого є мало можливостей для вияву; дехто робить вибір, щоб не виявляти свою сексуальність. Але все-таки ми залишаємося сексуальними людськими істотами.

СЕКСУАЛЬНІСТЬ І САМООЦІНКА

Сексуальність - це набагато більше ніж просто статеві зносини; це набагато більше, ніж стимуляція Геніталій (статевих органів). Сексуальність є важливою частиною нашого я, нашої самооцінки і наших взаємин з іншими. Прояв сексуальності включає давання і одержання насолоди, самому чи спільно, а також підтримання і близькість стосунків. Крім того, вона надає фізичне полегшення та іноді можливість до розмноження.

Після пошкодження спинного мозку Ви залишаєтесь сексуальною особою. Ваш головний мозок - Ваш найважливіший статевий орган - все ще залишається сексуальним. Залишається привабливість, збудження, а також потреба близькості. Настрій, втома, біль, низька самооцінка і/або деякі медикаменти можуть змінювати сексуальні інтереси і/або сексуальне функціонування кожної людини. Ви не можете судити про своє майбутнє зацікавлення сексом за тим, як Ви почуваєте себе у якийсь один момент, особливо, коли Ви в цей момент налякані, самотні, сумні і зніяковілі.

У міру того, як проходить Ваша реабілітація, Вам забезпечать значно більше інформації про сексуальне функціонування. По-перше, буде необхідно переглянути сексуальну анатомію (де є які "частини", як вони виглядають і як називаються), а також основи сексуальної фізіології (функціонування, або що ці "частини" виконують). Багато хто перед пошкодженням спинного мозку повністю не розуміє сексуальної функції і це є важливим першим кроком до розуміння сексуальної функції після пошкодження спинного мозку. Крім того, Вам допоможуть розібратись у тому, як пошкодження спинного мозку впливає на практичні положення Безпечного Сексу, протизаплідні заходи і плодючість, а також будуть скеровувати Ваше "проникнення" в секс. Вам також подадуть поради щодо положення тіла, прийомів і, можливо, деяких допоміжних засобів та пристроїв для сексу.

На жаль, у нашому суспільстві деякі мужчини й жінки вважають, ідо секс означає лише спроможність чоловіка мати і підтримувати ерекцію переважно з метою вагінальних зносин. Це дуже вузький погляд на секс. Існує неправильне уявлення, що саме цього завжди вимагається для задоволення жінки. Однак, дослідження виявляють, що більшість жінок не обов'язково відчувають оргазм як результат самих лише зносин. Більшості жінок для покращення зносин подобається, а іноді навіть вимагається ручна стимуляція (рукою чи пальцем) і/або оральна стимуляція (язиком або ротом). Деякі жінки навіть віддають перевагу такій стимуляції, аніж зносинам.

Хоча Ви дізнаєтесь про деталі пізніше, очевидно Вас дещо цікавить вже зараз. Якщо у Вас є ще якісь запитання, вільно задавайте їх у будь-який час.

ЖІНКИ

Ви далі залишаєтесь жінкою. Ви далі залишаєтесь сексуальною особою, котра може як давати, так і одержувати сексуальне задоволення.

Саме по собі пошкодження спинного мозку не завадить Вам завагітніти і мати здорову дитину (переважно не піддаючись кесаревому розтинанню). Однак, цілком імовірно, що Ви пропустите десь від 1 до 6 менструальних "періодів" відразу після пошкодження Вашого спинного мозку. У Вас протягом цього часу все ще може відбуватися овуляція (утворення яйцеклітини), отже, якщо у Вас будуть зносини, Ви все ще можете завагітніти, навіть перед тим, як відновляться Ваші "періоди". Через декілька місяців Ваші періоди, ймовірно, повернуться до норми.

ЧОЛОВІКИ

Ви далі залишаєтесь мужчиною. Ви далі залишаєтесь сексуальною особою, котра може як давати, так і одержувати сексуальне задоволення.

Після пошкодження спинного мозку у Вас власне може виникнути проблема занадто великої кількості ерекцій, які наступають занадто часто. Ерекція, яка трапляється мимовільно, не за Вашим бажанням, навіть не тому, що секс спав Вам на думку (наприклад, коли санітарки перевертають Вас), називається приапізм. Ви можете знітитись, але будьте певні, що персонал розуміє, що Ви не контролюєте цих ерекцій.

Пошкодження спинного мозку у мужчин значно зменшує можливість того, що партнерка завагітніє. Частково це спричинене зменшенням можливості до сім'явилиття. Крім того, життєздатність (здоровий стан) сперми переважно уражується при пошкодженнях спинного мозку.

Останнім часом зроблено важливі зрушення у покращенні плодючості у мужчин з пошкодженим спинним мозком. Це досягається спеціальними прийомами для викликання сім'явилиття, збирання сперми, збільшення рухливості сперми, а також ретельного вивчення циклу партнерки. Ви дізнаєтесь про це детальніше протягом Вашої дальшої реабілітації - про те як ці прийоми діють, а також, як їх виконувати.

ЧОЛОВІКИ Й ЖІНКИ

Те, наскільки порушені змащування піхви у жінок та ерекція у чоловіків, залежить від рівня та повноти ураження. Рівень та повнота Вашого ураження також впливають на те, чи Ви піддаєтесь переважно психогенній стимуляції (наскільки зацікавлений Ваш головний мозок), чи переважно тілесній стимуляції (шляхом дотику). Це називається рефлексом або рефлексогенною сексуальною реакцією. Взагалі, якщо Ви маєте повне ураження, то, чим вище є ураження, тим імовірніше траплятиметься змащування (у жінок) і ерекції (у чоловіків), але тим імовірніше, що вони є рефлекторними. Натомість, чим вищим є ураження, тим менш імовірним є те, що Ви зможете зазнати оргазму/ сім'явилиття, як раніше. Якщо у Вас неповне ураження, то сексуальнуфункцію тяжче передбачити.

Ви можете виявити, що Ваша сексуальна чутливість (здатність "завестись") у тій частині тіла, яка зберегла відчуття, навіть зросла після пошкодження спинного мозку. Ваші вуха, шия, рот, язик і т.д. можуть бути навіть сексуально збудливішими, ніж раніше.

Врешті-решт, Ваша сексуальна налаштованість не буде визначатись рівнем чи повнотою ураження. Ці фактори відбиваються на сексуальній функції, але сексуальність і сексуальна налаштованість - це більше, ніж сама лише функція. Те, ким Ви є і що відчуваєте стосовно себе самого, а також, що відчуваєте стосовно свого партнера, є найважливішими елементами сексуальності. Ваш вияв сексуальності визначається тим, як багато, як добре і як часто Ви все обговорюєте з партнером. Справжнім ключем єспілкування.

СЛОВО ДО РОДИНИ

Як матір, батька, чоловіка чи жінку, брата, сестру, сина, дочку, дідуся чи бабусю, Вас, очевидно, дуже вразило пошкодження спинного мозку. Ви можете мати десятки запитань, які хочете поставити, але боітесь запитати. Ви хочете знати, що Ви можете зробити і як Ви можете допомогти.

Цілком нормально бути збентеженим, намагаючись охопити, що Вам кажуть лікарі, медсестри, медики і родичі. З цілком природнім хвилюванням Ви запитуєте, чи могли б щось зробити, щоби запобігти цьому нещасному випадкові.

Ще хтось із Вашої родини міг безпосередньо потрапити у цей нещасний випадок. Ще хтось міг дістати пошкодження, або навіть загинути.

Це пошкодження спинного мозку може позначитись таким чином, що люди, які місяцями або роками не розмовляли між собою через розлучення або якісь інші сімейні обставини, зараз опиняються віч-на-віч між собою. Співпраця в такому становищі важка, але дуже важлива. Родинні сварки, минулі чи теперішні, не повинні точитись над лікарняним ліжком - не істотно, хто має рацію.

ПОЧУТТЯ І РЕАКЦІЇ

У більшості сімей помітно, що не всі проявляють однакові почуття і реакції, і все це відбувається одночасно. Поки Мама гірко плаче. Тато може вже обновляти хату, а Бабуся і Дідусь тим часом можуть настоювати, що лікарі помиляються і що вправами можна буде "вилікувати" каліцтво. Ще хтось може напиватись. Кожен стурбований і заклопотаний, але реагує по-різному.

Почуття горя або каяття щодо нещасного випадку, тривога і гнів щодо відновлення старих контактів, а також проблеми з реагуванням членів родини - все це додаткові турботи, які можуть Вас приголомшити. Соціальні працівники лікарень зустрічаються з родинами всіх пацієнтів з пошкодженим спинними мозком. Вони мають досвід допомагати родинам, намагаючись подолати емоції й турботи, пов'язані з пошкодженням спинного мозку.

Протягом критичних перших кількох днів після нещасного випадку, Ви, напевно, залишили зовнішній світ "на самоплив". Однак, після того, як хворого з пошкодженням спинного мозку стабілізовано, потрібно відновлювати якусь подобу нормального сімейного розпорядку ... повертатись до роботи, до школи, до сну в ліжку вночі. З бігом часу для Вас навіть стає важливішим відшукання можливості провести трохи часу на самоті, а також з друзями або родиною, щоби не зосереджуватись на скаліченій особі. Врешті-решт, догляд за собою є важливим елементом того, як Ви найкращим чином можете доглядати за ним або нею. Пам'ятайте, що йому або їй теж може бути потрібно побути без Вас.

Потрібно пам'ятати і про інших членів родини. Не старайтесь припускати, що діти й підлітки "розуміють", що брат/сестра/мати/батько зазнали каліцтва. Таки має значення, якщо хтось попросить про тест з математики або піде подивитись хокейний матч. Це може мати більше значення через потребу в безпеці, розраді, підтримці. Реабілітація - це цілковито родинна справа.

ВИСНОВКИ

Ця брошура написана, щоб допомогти пояснити пошкодження спинного мозку взагалі і перших кількох тижнів або місяців лікування зокрема. Канадська Параплегічна Асоціація заповнить прогалину між лікарнею і суспільством, а також ймовірно буде Вашою основною довготривалою підтримкою. Надіємось, що Ви одержали відповіді на деякі запитання, натомість виникли нові запитання.

У міру поступу Вашої реабілітації Ви потребуватиме й одержуватиме більше інформації й пропозицій, що стосуватимуться саме Вас і Ваших можливостей. Нарешті Ви почнете бачити деякі результати Вашої тяжкої праці.

 

 

 

СЛОВНИК

Терміни:

БОСТОНСЬКИЙ НАКЛАДНИЙ ФІКСАТОР ВИТЯГАННЯ -

1. Випрямляння, напр. під час пошкодження спинного мозку.

або

2. Укладання хребта для правильного напростування за допомогою тягарців і блоків.

 

ВЕНТИЛЯТОР - Спеціальний апарат, що у хворих з утрудненим диханням набирає повітря до легень і випускає його.

ВИТЯГАННЯ З НАГОЛОВНИМ ОБРУЧЕМ.

ВІДКИДНЕ КРІСЛО - Спеціальне крісло, яке регулюється з лежачого у сидяче положення.

ГРУДНИЙ (ТОРАКАЛЬНИЙ) - Ділянка середньої частини спини.

ДОВЕННО - За допомогою голки, яка поміщається у вену, щоби уможливити введення ліків і рідин.

ЗАТИСКАННЯ СПИННОГО МОЗКУ.

ЗВ'ЯЗКИ - Міцні волокнисті пучки, що з'єднують кістки.

ІШЕМІЯ - Порушення тканин, яке трапляється при поганому постачанні кисню (що розноситься кров'ю) до якоїсь ділянки.

КАТЕТЕР ФОЛЕЯ - Трубка, яку залишають у сечовому міхурі з метою його спорожнення.

КОРСЕТ З НАГОЛОВНИМ ОБРУЧЕМ.

КПА - Канадська Параплегічна Асоціація.

КРИЖІ - П'ять з'єднаних між собою хребців, що знаходяться вище куприка.

КУПРИК - Куприкова кістка, що знаходиться на кінці Вашого хребта.

МІЖХРЕБЦЕВІ ДИСКИ - Знаходяться між хребцями. Діють як поглиначі струсів. НЕПОВНЕ УРАЖЕННЯ - Часткова втрата чутливої і/або рухливої функції нижче рівня пошкодження спинного мозку.

НЕРВОВІ КОРІНЦІ - Відгалуження спинного мозку, які відходять між хребцями.

ОБЕРТАЛЬНИЙ СТШ - це спеціальне ліжко, що може лежати горизонтально або обертатися в стояче положення.

ОР - Обсяг рухливості або вправи на витягання.

ОСТИСТИЙ ВІДРОСТОК - Кісткова ость, з'єднана з задньою частиною тіла хребця.

ПАРАПЛЕГІЯ - Втрата рухливості й чутливості в ділянці живота і ніг.

ПЖД - Повсякденна життєдіяльність.

ПЕРЕРИВЧАСТА КАТЕТЕРИЗАЦІЯ - Протягом доби через однакові проміжки часу до сечового міхура вводиться трубка, щоб спорожнювати його.

ПЕРИФЕРІЙНІ НЕРВИ - Закінчення відгалужень нервових корінців, які виходять із спинного мозку.

ПОВНЕ УРАЖЕННЯ - Повна втрата рухливості й відчуття (моторної і сенсорної функції) нижче рівня пошкодження спинного мозку.

ПОПЕРЕК - Ділянка нижньої частини спини.

ПОШТОВХИ В ЖИВІТ - Дії, що виконуються з хворим на ПСМ, щоб допомогти йому добре прокашлятись.

ПРОЛЕЖЕНЬ - Ділянка відмирання шкіри, що трапляється коли шкіра не одержує відповідного кровопостачання.

ПОПЕРЕЧНИЙ ВІДРОСТОК - Кісткова ость, з'єднана з бічною частиною тіла хребця. ПТ - Працетерапевт.

РІВЕНЬ - Розташування пошкодження. Переважно відповідає найнижчому функціонуючому нервовому корінцю.

РУХЛИВА (МОТОРНА) ФУНКЦІЯ - Контрольований рух частин тіла за допомогою м'язів.

СПАЗМИ - Мимовільні рухи Ваших м'язів.

СПАСТИЧНІСТЬ - Підвищена напруженість Ваших м'язів, спричинена порушеннями спинного і/або головного мозку.

СПИННИЙ МОЗОК - Основна частина нервової системи, яка передає сигнали до головного мозку і від нього.

СТИСКАННЯ - Здавлювання.

ТЕНОДЕЗНЕ ХАПАННЯ - Спосіб хапання, використовуючи м'язи кисті руки, щоби з'єднати великий палець з іншими пальцями.

ТЕТРАПЛЕГІЯ - Обмеження рухливості і чутливості рук, а також втрата рухливості й чутливості в ділянці живота і ніг.

ТОЧКИ ПРИТИСКАННЯ - Ділянки тіла, де найімовірніше розвиваються пролежні. ТРАХЕОСТОМІЯ - Хірургічне прорізання невеликого отвору спереду шиї всередину трахеї.

УНІВЕРСАЛЬНА МАНЖЕТА - спеціальна манжета, що дозволяє хворому з ПСМ прикріпляти начиння до рук, щоби приймати їжу.

УРАЖЕННЯ - Медичний термін для означення ненормальності (Див. повне і неповне ураження).

ФІКСАТОР ДЖУЇТТА.

ФІКСАТОР СОМІ.

ФІЛАДЕЛЬФІЙСЬКИЙ КОМІР.

ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ ПОТЕНЦІАЛ: Загальна схема, що допомагає оцінити діяльність, на яку здатний хворий після пошкодження спинного мозку.

ХРЕБЦІ - Кісткові кільця, укладені одне на одне, які утворюють Вашу шию і спину. Через ці кільця проходить спинний мозок.

ЦЕРВІКАЛЬНИЙ - Шийний відділ.

ЧУТЛИВА (СЕНСОРНА) ФУНКЦІЯ - Відчуття або чутливість Вашої шкіри, суглобів і т. п.

ЩИПЦІ ГАРДНЕРА-УЕЛЛСА.